BiH se po uslovima poslovanja za ovu godinu nalazi na 107. mjestu od 189 zemalja svijeta i po tome je najlošije ocijenjena država u Evropi, pokazao je najnoviji izvještaj "Doing Business" Svjetske banke, koji je objavljen danas.Ispred BiH su se našle čak i brojne "egzotične" zemlje poput Barbadosa, Bahama, Solomonskih Ostrva, Sejšela, Bruneja i drugih, a bolje uslove poslovanja od BiH ima čak i Ukrajina, iako se nalazi u teškoj situaciji.
BiH se po uslovima poslovanja za ovu godinu nalazi na 107. mjestu od 189 zemalja svijeta i po tome je najlošije ocijenjena država u Evropi, pokazao je najnoviji izvještaj "Doing Business" Svjetske banke, koji je objavljen danas.
Ispred BiH su se našle čak i brojne "egzotične" zemlje poput Barbadosa, Bahama, Solomonskih Ostrva, Sejšela, Bruneja i drugih, a bolje uslove poslovanja od BiH ima čak i Ukrajina, iako se nalazi u teškoj situaciji.
Tako BiH ukupno ima 60,55 od mogućih 100 bodova i nazadovala je za tri mjesta u odnosu na prošlogodišnji izvještaj. Uzimajući u obzir zemlje u regionu, najbolje je plasirana Makedonija, na 30. mjestu, zatim Crna Gora na 36. mjestu, Slovenija na 51, a Hrvatska na 65. mjestu, dok je Srbija zauzela 91. poziciju u ovom izvještaju.
Najbolji plasman BiH, prema ovom izvještaju, zabilježen je kada je u pitanju rješavanje nelikvidnosti, gdje se BiH našla na 34. mjestu. Dobar plasman ostvaren je i u kategoriji dostupnosti kredita, gdje je BiH zauzela 36. mjesto.
Sa druge strane, BiH je najlošiju poziciju zauzela kada je u pitanju izdavanje građevinskih dozvola, pa se tako našla čak na 182. mjestu.
"Za dobijanje građevinske dozvole potrebno je proći 15 procedura i potrošiti 179 dana", navedeno je u ovom izvještaju.
Pored toga, loše ocjene su i za kategoriju pokretanja biznisa, pa se tako BiH našla na 147. mjestu na svijetu, jer je za to potrebno čak 37 dana i prolazak kroz 11 procedura.
Dalje, izvještaj navodi da se BiH po dostupnosti električne energije našla na 163. mjestu, a po plaćanju poreza čak na 151. mjestu. U području međunarodnog trgovanja BiH je rangirana na 104. mjesto, u području izvršenja ugovora zauzela je 95, a po knjiženju imovine 88. mjesto, dok je u oblasti zaštite manjinskih ulagača zauzela 83. poziciju.
U odnosu na prošlogodišnji izvještaj, BiH je najviše nazadovala u plaćanju poreza, za čak devet mjesta sa 142. na 151. mjesto, te pokretanju posla sa 142. na 147. mjesto. Napredak je zabilježen u knjiženju imovine, i to za jedno mjesto, a za čak devet mjesta u dobijanju kredita.
Inače, Svjetska banka je juče objavila ovaj izvještaj koji prati napore država na jačanju pravnih institucija, te smanjenju složenosti i troškova regulatornih procesa. U tom izvještaju analiziraju se propisi koji se primjenjuju na firme u 10 područja poslovne regulative.
Izvještaj obuhvata razdoblje od 1. juna 2013. do 1. juna 2014. godine i u Svjetskoj banci ističu da je sastavljen uz primjenu nove metodologije. Na prvom mjestu liste nalazi se Singapur, slijede Novi Zeland, Hong Kong, Danska, Južna Koreja, Norveška, SAD, Britanija, Finska i Australija.
Izudin Kešetović, profesor Ekonomskog fakulteta u Tuzli, kazao je da ga, s obzirom na stanje u BiH, rezultati ovog izvještaja uopšte ne iznenađuju. Kako je rekao, u BiH je potrebno mijenjati cjelokupni koncept ako želimo investicije, te je naglasio da je tranzicija prouzrokovala vrlo teško stanje u BiH.